top of page
ІХ Конгрес освітян 
«Код незламності освіти Донеччини»
Рисунок1.png

Віртуальний освітній простір

Обласний конкурс
«Трансформація моделі бібліотеки ЗЗСО:
що є драйвером якісних змін?»

    Сьогодні в умовах реформування функції бібліотеки сучасного закладу освіти розширюються, вона перетворюється на медіатеку, простір для проведення навчальних занять, групової та індивідуальної роботи, надає більше можливостей для самопідготовки користувачів. Це все зумовлює створення гнучкої та динамічної структури, комфортного середовища; поділ бібліотечного простору на багатофункціональні зони: з «гучними» і «тихими» місцями, з відкритими просторами та відокремленими зонами відпочинку.

    Традиційна ж модель шкільної книгозбірні такі завдання реалізувати неспроможна, тому назріла необхідність модернізації бібліотек закладів загальної середньої освіти у бібліотечно-інформаційні центри /медіатеки/ (Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020), що здатні реалізувати державну політику в галузі освіти, суттєво впливати на рівень освітнього процесу, стимулювати самоосвіту користувачів, становлення їх духовності й культури.

    Кожен заклад освіти може обрати власну модель сучасної бібліотеки, відповідно до потреб та запитів й  трансформувати бібліотеки в сучасні бібліотечно-інформаційні центри/медіатеки.

  

290565081_3266926390254864_4348798356125932463_n.jpg

За концепцією НУШ школа повинна мати у своїй структурі сучасну бібліотеку, яка стане ресурсним осередком і експериментальним майданчиком для учнів і вчителів, забезпечить вільний доступ до якісних електронних підручників, енциклопедій, бібліотек, лабораторій тощо.

Роботи учасників Web-вітрини

завантаження.jpg
модель бібліотеки НУШ
Зеленська

Зеленська Марина Юріївна
Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 Бахмутської міської ради Донецької області

Карпенко Оксана-7_page-0001.jpg

Карпенко Оксана Сергіївна
Іллінівський опорний заклад загальної середньої освіти з поглибленим вивченням іноземних мов Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області

Лукманова Оксана.png
images.jpg
images (2).jpg

Лукманова Оксана Іванівна
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Покровської міської ради Донецької області

завантаження (2).jpg
o_1eigfdfgs1g3q10rhovm1a46ut94m.jpg
242.jpg
Максименко-4_page-0001.jpg
350457225_663832498889290_5728649892597203156_n.jpg

Максименко Тетяна  Вікторівна
Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області

Мунтян Тетяна Володимирівна
Курахівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 Курахівської територіальної громади Покровського району Донецької області

Піддубна.jpg

Піддубна Олена АнатоліївнаЛиманська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4 Лиманської міської ради Донецької області

Черкашина.jpg

Черкашина Олена МиколаївнаНовоселівський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Лиманської міської ради Донецької області

Карпинська.jpg
images (1)_edited.jpg
shc2-388_55643c408b8fc.jpg
завантаження (1).jpg

Карпинська Таїсія Миколаївна,
Лебедь Наталія Миколаївна,
Шейн Вікторія Сергіївна

Навчально-виховний комплекс «Ліцей із загальноосвітньою школою I-III ступенів» Костянтинівської міської ради Донецької області

eXz0yuCTM2I-1536x1023.jpg

      Структурні компоненти моделі можуть поєднуватися, або бути пріоритетними на окремому етапі. Вибір оптимальної моделі багато у чому залежить від потенціалу конкретної бібліотеки: якості її документно-інформаційних ресурсів; рівня використання інформаційно-комунікаційних технологій; компетентності кадрового потенціалу; відповідності матеріально-технічної бази, новим завданням установи.

     Задля поширення інформації щодо існуючих моделей сучасних бібліотек завідувачем бібліотеки Скібіною Ольгою розроблено модуль для підвищення кваліфікації на тему: «Концептуальні моделі бібліотек в умовах інформатизації». В цьому модулі акцентовано увагу на необхідності вироблення типової моделі бібліотеки майбутнього.

      Розглягуто наявні моделі бібліотеки, які відображатимуть нові перспективи розвитку бібліотечного сервісу та функціонування бібліотеки в цілому в умовах становлення інформаційного суспільства. Матеріали були запозичені Гранчак, Тетяна Юріївна. Концептуальна модель гнучкої бібліотеки / Т. Гранчак // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. – 2020. – Вип. 6. – C. 10-23. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003939

167wCg55JaQ-1536x1023.jpg

Загальна модель

1664881960_26-amiel-club-p-interer-sovremennoi-biblioteki-vkontakte-29.jpg

     Переважна більшість учасників Конкурсу взяли за основу чотирипросторову модель бібліотеки, розроблену за досвідом публічних бібліотек північноєвропейських країн. Модель чотирьох просторів суголосна моделі простору шкільної бібліотеки від Керівництва шкільних бібліотек ІФЛА (Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ).

    Експертною групою журі Конкурсу було прийнято рішення розробити загальну модель, що враховує актуальні напрямки роботи бібліотеки НУШ, із зазначенням факторів змін. Матеріали для створення цієї моделі взяті в роботах учасників Конкурсу. 

модель бібліотеки
1664881903_19-amiel-club-p-interer-sovremennoi-biblioteki-vkontakte-22.jpg

ФІЛІППЕНКО  Олена Борисівна,
завідувачка бібліотечно-інформаційного центру Білозерської ЗОШ І-ІІІ ступенів №18 Білозерської ТГ;

ЛЯШЕНКО Лариса Петрівна,
завідувачка бібліотеки Добропільського НВК «Гімназія – ЗОШ І-ІІІ ступенів №1»
Добропільської міської ради.

навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Лиманської міської ради Донецької області

   На секції «Бібліотека Нової української школи: працюємо на майбутнє» для завідувачів бібліотек і бібліотекарів ЗЗСО, ЗП(Т)О, ЗПО 70 учасників обговорили авторські моделі шкільних бібліотек, що були представлені на обласній Вебвітрині за результатами конкурсу «Трансформація моделі бібліотеки ЗЗСО: що є драйвером якісних змін?». З матеріалами секції можна ознайомися за покликанням: 

https://bibliotekaippo7.wixsite.com/my-site/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81

bottom of page