У період перебігу проєкту в Україні відбувся Всеукраїнський конкурс «Шкільна бібліотека – 2020», що проводився у 3-х номінаціях: «Модель бібліотеки Нової української школи», «Медіакультура в бібліотечному просторі», «Бібліотека – територія читання».
Загальновідомо, що участь у професійних конкурсах генерує зріст фахових умінь і навичок. Завданнями конкурсу «Шкільна бібліотека» є залучення дітей до читання, виявлення інноваційного досвіду роботи, підвищення рівня професійної компетентності шкільних бібліотекарів, поширення та впровадження кращого бібліотечного досвіду загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.
Для участі у 2-му (обласному) етапі Конкурсу (лютий – березень 2020 р.) було зареєстровано 29 робіт від 10 управлінь (відділів) освіти міських рад, 7 райдержадміністрацій, 2 об’єднаних територіальних громад Донецької області.
На Всеукраїнському рівні бібліотекарі Донецької області гідно представили бібліотечну спільноту Донеччини. Два бібліотекаря стали стали лауреатами конкурсу
У номінації «Бібліотека – територія читання» розглядалася проблема формування читацької культури, що суголосна сучасним освітнім стандартам щодо формування ключових компетентностей і наскрізних умінь учнів Нової Української школи. Матеріали номінації журі області оцінювало за різними параметрами: інноваційність, унікальність діяльності бібліотеки з формування в учнів культури читання, використання сучасних бібліотечних методів, форм роботи, застосування педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій, створення комфортного бібліотечного середовища й умов рівного доступу до ресурсів, співпраця з педагогами та батьками, практична значущість діяльності тощо. Зазначені матеріали розкривають особливості досвіду авторів щодо залучення дітей до читання, містять сучасні бібліотечні форми роботи, а саме: презентації та відеопрезентації, різножанрові книжкові й електронні бібліотечні виставки, лепбуки, буктрейлери, шкільні літературні радіохвилинки, комікси, ментальні карти, онлайн-вікторини, квести, інтерактивні плакати, інфографіку тощо. Були представлені бібліотечному загалу інтерв’ю з письменниками, клуби та гуртки, проєкти, флешмоби, фанфіки, ляльковий театр і майстеркласи. Варто акцентувати, що найбільша кількість робіт надійшла саме за цією номінацією, оскільки бібліотекарі закладів освіти мають багатий позитивний досвід щодо системного підходу до процесу становлення компетентного читача.
Переможцем обласного етапу конкурсу і Лауреатом Всеукраїнського конкурсу стала Філіппенко Олена Борисівна, завідувач бібліотечно-інформаційного центру Білозерської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18 Добропільської міської ради Донецької області. Тема її конкурсної роботи «Промоція читання: сучасні підходи та можливості».
«Здивувати, захопити, залучити!» – актуальний на сьогодні меседж лауреатки, яка створює позитивний образ бібліотеки та читання через рекламу, виставкову діяльність, шкільне радіо, блог «Книжковий розмай», онлайнові сервіси тощо. Автор представляє широкий діапазон інновацій для залучення школярів до читання, з родиною зокрема. Ознайомитися із конкурсною роботою можна за лінком: https://bibliotekaschool18.blogspot.com/.
Одним із головних напрямів роботи бібліотек є формування інформаційної культури учнівської молоді.
Представлені на Конкурс матеріали у номінації «Медіакультура в бібліотечному просторі» були різноплановими, але всі містили інформацію про те, що в умовах інформаційного протистояння питання формування медіаграмотності є одним із пріоритетних. Зазначено, що бібліотеки закладів освіти акумулюють і зберігають різножанрову інформацію, надають до неї доступ, створюють і поширюють власні дані, а питання уникнення або нейтралізації інформаційних маніпуляцій, а також формування у користувачів навичок критичного мислення під час роботи з різноманітними інформаційними джерелами стають пріоритетними в бібліотечній роботі.
Бібліотекарі навчають дітей взаємодіяти із засобами масової комунікації, адекватно поводитися в інформаційному середовищі, поширюють корисну інформацію через сторінки у соціальних мережах, блоги та особисті сайти, створюють навчальні та розважальні електронні презентації, віртуальні виставки, інтерактивні плакати, вправи, квести тощо.
Обласним переможцем номінації «Медіакультура в бібліотечному просторі» стала Шестопалова Олена Олександрівна, завідувачка бібліотеки Часовоярської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 17 Бахмутської районної ради Ознайомитися із конкурсною роботою можна за лінком: https://bibliotekaschool18.blogspot.com/.
Концепція Нової української школи сприяє активному пошуку нових моделей розвитку шкільної бібліотеки, що у свою чергу вимагає модернізації бібліотечного простору. Отже, номінація «Модель бібліотеки Нової Української школи» була надзвичайно актуальною та перегукувалася з задачами Проєкту.
В усіх конкурсних роботах були присутні посилання на Концепцію НУШ, в якій зазначено, що шкільна бібліотека є невід’ємною частиною школи. Головним її завданням є задоволення інформаційних потреб учнів, сприяння цікавому проведенню дозвілля, формуванню інформаційної культури та медіаграмотності. В умовах реформування змінюється освітній і зокрема бібліотечний простір, оновлюються форми роботи з читачами, формується сучасна модель шкільної бібліотеки.
Головна ідея всіх представлених у номінації робіт – бажання змінити стереотипне уявлення про бібліотеку, як про застаріле нецікаве для дітей місце та позиціонувати її як простір для розвитку. Сучасна шкільна бібліотека стала динамічною, вона постійно змінюється та розвивається.
Лауреатом Всеукраїнського конкурсу в цій номінації стала Древелькова Валентина Володимирівна, завідувач бібліотеки Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №12 Краматорської міської ради Донецької області. Тема її конкурсної роботи «Бібліотека нового покоління: 5 кроків до нової моделі». Цікаво і грамотно представлено модель бібліотеки Нової української школи, зокрема чітко визначені орієнтири розвитку шкільної бібліотеки в середовищі нового покоління.
Стратегія формування нової бібліотеки передбачає п’ять кроків: популяризація читання, медіакомпетентність, діджиталізація, фандрейзинг, ребрендинг.
Ознайомитися з матеріалами конкурсної роботи можна за лінком: https://kram12bibl.blogspot.com/p/2020.html.
Приклад моделі у виді образону: https://drive.google.com/file/d/1H6cG14rXUDEwMacHHGf8G7bVSK0pmnRL/view?usp=sharing
Загалом конкурсні матеріали трьох номінацій розкрили різні творчі ідеї, різне бачення та особистісний підхід щодо тем номінацій, показали широку палітру форм і методів бібліотечної роботи, вони інформаційно насичені та практично спрямовані. Значне місце в матеріалах приділено особливості використання ІКТ при моделюванні системи роботи та розширенню інформаційного середовища користувачів. Розміщення матеріалів на шкільних бібліотечних сайтах/блогах, на сторінках соціальних мереж уможливлюють доступність і відкритість ресурсів, а також цілеспрямований інформаційно-ресурсний супровід процесів навчання, виховання, розвитку та соціалізації учнів.
Варто зазначити, що тільки невелика кількість робіт представляла саме моделі бібліотек закладів освіти. Бібліотекарі не змогли якісно визначити причинно-наслідкові зв’язки, що дозволили б структурувати та дидактично правильно описати саме модель бібліотеки НУШ. Це питання вже обговорювалося на обласних семінарах, але потрібно сприяти розповсюдженню цих знань і на курсах підвищення кваліфікації.