top of page

       Перед системою післядипломної педагогічної освіти, яка має забезпечувати професійну досконалість і конкурентоспроможність освітян на ринку праці, стоять завдання переорієнтування сучасної системи освіти  в «Нову українську школу», де основною формою роботи має бути інновація.

      Успішний бенчмаркінг, що впроваджується в роботу інституту післядипломної педагогічної освіти, базується на  прагненні закладу підвищити інноваційні показники, стати «організацією, що навчається, розвивається та надає приклад»,  розглядати процеси в режимі реального часу, шукати нові практики та впроваджувати нові моделі.

     Почала простежуватися інтеграція шкільних бібліотек до регіонального, національного та світового інформаційно-освітнього простору. Працівники освітянських бібліотек стають активними учасниками всеукраїнських вебінарів, заходів, різних міжнародних проєктів тощо. 

     За результатами проєкту було згенеровано 5 моделей бібліотек для сучасних закладів освіти. Представляємо їх образони (тобто опорні образи, наповнені вичерпною інформацією в алгоритмічному порядку).

4.jpg

Бібліотека нового покоління НУШ

     Для вільного плавання необхідна нова модель шкільної бібліотеки, що дає можливість бути на гребені крутої інформаційної хвилі.

Надана робоча модель бібліотеки дозволяє вести роботу у напрямах:

- виховання дітей і молоді, формування в них системи цінностей і духовних пріоритетів, популяризація дитячої книги та читання;

- формування медійно-інформаційної грамотності та основ академічної доброчесності;

- диджиталізація усіх сфер діяльності шкільної бібліотеки;

 

- ребрендинг як комплекс заходів, спрямований на зміни дизайну, візуального оформлення, іміджу бібліотеки;

- самоменеджмент як складова професійного зростання.

Digital Library -

двовимірна бібліотека. Матеріальна vs віртуальна

 

  Найпростіша модель шкільної бібліотеки. Вміщує в собі  ресурсну базу бібліотеки і у матеріальному в електронному виді.  Але  підтримує інновації, має високий ресурсний потенціал. 

3_edited.jpg
2.jpg

Профільний інформаційно-ресурсний хаб (бібліохаб)

      Хаб – це вузол, який об’єднує певні простори. Зазвичай це зони навчання, спілкування і відпочинку з додатковими послугами.

  Напрями діяльності бібліохабів можуть бути досить різноманітними, залежно від тематики та напряму роботи бібліотекаря. 

    Бібліотекарі використовують власний потенціал, моделюючи напрями роботи бібліотеки. Це можуть бути гуртки і клуби за предметами.

Звичайна стандартна модель бібліотеки обов’язково «прикрашена» особистістю.

Модель бібліотеки 3D

зі STREAM напрямом

  Структура цієї моделі представляє 3 виміри, 3 найважливіші напрямки роботи бібліотеки: нон-електронна, електронна та STREAM.

  Нон-електронна складова представляє загально прийняті процеси роботи традиційної бібліотеки (робота з читачами, масові заходи, каталогізація, робота з фондом, зв’язки з громадськістю та організаціями, підвищення кваліфікації тощо).

Електронна – це надання бібліотечних послуг онлайн (сайт, соціальні мережі, дистанційне доставка документів, використання в роботі хмарних сервісів, робота з сервісами learning, BYOD- технології тощо).

1.jpg

STEM, STEAM, STREAM(стрім).

S – наука, спорт;

T – технології;

R – читання, писання, робототехніка;

E – інженерія, економіка;

А – мистецтво;

M – математика, медіа.

Сучасна молодь прагне розвитку, креативу та інновацій. І саме STREАM може дає поштовх розвитку творчих здібностей. Одним з інтерактивних методів навчання є мейкерство, яке максимально стимулює людину щось створювати, креативити.

Рисунок 5. Образон «Бренд сучасної бібліотеки».jpg

Бренд сучасної бібліотеки (Інформаційно-дослідницький

і творчій центр)

   Шкільна бібліотека є важливим складником сучасного освітнього середовища, центром інформації в навчальному закладі, її ресурси і послуги впливають на якість і зміст освітнього процесу.

Це модель створена за пріорітетними напрямками які було визначено учасниками Конкурсу «Трансформація моделі бібліотек: що є драйвером якісних змін».

 

       Моделі можуть поєднуватися або певні їх варіанти будуть пріоритетними на окремих етапах розвитку закладу освіти. Вибір оптимальної моделі залежить від потенціалу конкретної бібліотеки.
      Для того, щоб зрозуміти, яка модель бібліотеки відповідає саме вашій бібліотеці, необхідно вивчити пріоритетні напрями роботи з урахуванням умов і вимог школи (профіль, форма навчання), зробити SWOT аналіз бібліотеки (визначити сильні і слабкі місця та потреби школи), проаналізувати кадровий потенціал (профіль діяльності бібліотекаря, його хобі, рівень інформаційної культури) і фонд (якість джерел, наявність електронних версій), технічне обладнання тощо. Далі треба представити обрану модель і конкретний стратегічний план розвитку бібліотеки керівництву ЗЗСО. На педагогічній раді зацікавити перспективами колектив і далі розпочати планування й оформлення певних документів (стратегію, проєкт або програму розвитку, концепцію, положення тощо).

За якою моделлю змінювати сучасну бібліотеку НУШ –

вирішувати вам, бібліотекарі!

      Отже, задля упровадження в роботу сучасних моделей бібліотек закладів освіти рекомендуємо:

КЕРІВНИКАМ ЗАКЛАДІВ ЗСО, ПО, ПТО:

  • сприяти формуванню сучасній моделі бібліотеки закладу освіти відповідно до вимо Нової української школи;

  • модернізувати бібліотечні простори відповідно до положень Концепції Нової української школи щодо організації комфортного середовища для інформаційної взаємодії та соціальної комунікації учасників освітнього процесу;

  • сприяти участі бібліотекарів закладів освіти у всеукраїнських і регіональних конкурсах, фестивалях, проєктах, програмах навчання тощо;

  • підтримувати заходи з промоції читання.

БІБЛІОТЕКАРЯМ ЗАКЛАДІВ ЗСО, ПО, ПТО:

  • продовжувати модернізацію бібліотек закладів освіти відповідно до обраних моделей у межах своєї компетенції слушно до положень Концепції Нової української школи;

  • вивчати досвід роботи переможців і лауреатів конкурсів, квестів, фестивалів, бієнале для урізноманітнення форм і методів бібліотечної роботи з метою популяризації книг і читання;

  • сприяти формуванню культури академічної доброчесності працівників та користувачів бібліотеки, їх медійної, інформаційної, бібліографічної, читацької грамотності;

  • упроваджувати в роботу інструменти та методики дистанційної роботи;

  • покращувати комунікації бібліотечних фахівців з метою їх професійного розвитку, удосконалення професійних компетентностей;

  • використовувати в роботі різні бібліотечні та педагогічні інновації;

  • упроваджувати в роботу переваги корпоративної каталогізації, зведених електронних каталогів провідних бібліотек світу задля якісного інформаційного супроводу навчального процесу та надання вільного доступу до інформаційних ресурсів.

bottom of page