top of page

Результати опитування у межах проєкту регіонального проєкту

«Інноваційні зміни бібліотек закладів освіти на засадах бенчмаркінгу»

     У Донецькій області 494 заклади загальної середньої освіти, усі вони мають бібліотечні фонди.

 468 бібліотекарів забезпечують освітній процес через доступ до інформаційних ресурсів, комплексне обслуговування, розвиток творчого потенціалу вихованців, сприяють професійним й особистим комунікаціям учасників освітнього процесу. Це потужна спільнота, що безупинно (та часто непомітно) працює на благо освіти та культури!
      З метою виявлення рівня матеріального стану бібліотек, наявності передового фахового досвіду, інтенсивність оновлення ресурсної бази бібліотек у межах проєкту було проведено опитування серед працівників бібліотек закладів освіти Донецької області. Моніторинг діяльності книгозбірень області надав можливість зібрати кращі практики від справжніх професіоналів, обмінятися досвідом, привернути увагу до болючих проблем галузі.
           

  Форма для опитування: https://forms.gle/21uRzZJLPTZWP9wq6

         Попередній перегляд відповідей дає нам уявлення, наприклад, про відсоток підключення бібліотечних комп’ютерів до мережі Інтернет, про використання електронних підручників в роботі, як змінилась робота під час карантину, як бібліотекарі оцінюють рівень власної обізнаності у користуванні програмним забезпеченням та технічними засобами, якій формі підвищення кваліфікації вони надають перевагу тощо. Усього – 40 питань, більшість із них є відкритими та потребують подальшого аналізу та інтерпретації.

    Шкільні бібліотекарі виконують важливі функції партнера з викладацької діяльності, який співпрацює з учителями щодо навчання інформаційної грамотності; інструктора-педагога, який навчає практичних навичок роботи з ресурсами; менеджера, який відповідним чином організовує роботу медіацентру; інформаційного спеціаліста, який виявляє, добирає, оцінює та використовує інформаційні ресурси й інструменти, а також навчає вчителів та учнів роботи з ними.

         Бібліотекарі – це універсальні спеціалісти, хоча вищу педагогічну освіту з них мають 168 осіб (48%), 42 (12%) – вищу спеціальну (бібліотечну) освіту, 30 (9%) – вищу іншу освіту. Неповну вищу освіта (технікум/училище) мають 72 працівників бібліотек (21%) - спеціальна бібліотечна, у 18 бібліотекарів (5%) – спеціальна педагогічна, 18 (5%) працівників відповіли що мають неповну іншу освіту  за спеціальностями : менеджмент, інженер, облік та аудит, економічна, інженер хімік-технолог тощо, 1 людина має середню освіту.

1_edited.jpg

Щодо наявності техніки у бібліотеці можна зазначити, що 119(34%) бібліотекарів взагалі не мають комп’ютерів на робочому місті, а 194 (55%) мають тільки один. 2 комп’ютери мають 5%, 3 – 0,8%, 4- 1,7 %, 5 – 2 %, 6 – 0,6%. Але є 3 бібліотеки закладів освіти, яким можна тільки заздрити  бо вони мають найбільшу кількість комп’ютерів це 7,10 та 17.

2.png

      Головне завдання бібліотекаря — регулювати видачу та повернення книг читачами. Але це не означає, що бібліотекар тільки знаходиться в читальному залі, видає та приймає книги, заповнює читацькі абонементи та стежить за порядком та збереженням бібліотечного фонду. Він також займається складанням та веденням електронних баз даних бібліотечного фонду та паперових каталогів; робить замовлення та оформлює нові надходження книг; організовує заходи - літературні вечори, зустрічі з письменниками, збирає книжкові клуби; створює тематичні стенди, стінгазети, оформлює книжкові виставки та експозиції; виконує обов'язки адміністратора у комп'ютерних читальних залах тощо.

     Робота бібліотекаря не така проста, як може здатися на перший погляд: вона вимагає знань з літературознавства (причому найрізноманітніших напрямків), психології, педагогіки, дизайну, роботи з комп'ютером, менеджменту, маркетингу і багато іншої інформації. І на все це потрібен час і сили. Але кількість ставок бібліотекаря в закладі освіти представлено таким чином:

Кількість ставок_page-0001 (1).jpg
bottom of page