11-12 листопада 2016 року Краматорськ гостинно приймав переможців організаторів і гостей літературно-мистецького проекту «Кальміюс», який стартував у липні 2016 року в Східній Україні.
У рамках цього проекту проходив молодіжно-літературний конкурс, який умістив в себе низку культурних заходів: майстерки, зустрічі з письменниками та представниками книжкових видавництв, книжкові толоки, концерти та вистави найвідоміших творчих колективів України.
Мета Конкурсу - активізація творчих зусиль громад Донеччини, Луганщини, Харківщини, Дніпровщини та Запорізького краю; налагодження діалогу між численними громадами областей, інтеграція Сходу України в загальноукраїнський культурний простір, виховання любові до слова як однієї з головних цінностей українського народу, виявлення та підтримка літературно обдарованих мешканців Сходу.
Співзасновники та організатори конкурсу "Кальміюс"- громадські діячі Олег Соловей, Оксана Проселкова, Олександра Папіна, Максим Потапчук, ГО "Культурно-освітня фундація "Лібері Лібераті".
Серед членів журі як іноземні діячі культури, журналісти та прихильники української літератури так і відомі українські письменники, поети, публіцисти.
Близько 200 культурних діячів відвідали Краматорськ. Однією з локацій, де відбувалися культурно-масові заходи, стала Дитяча центральна бібліотека ім. О. Пушкіна «Книжчин Дім», де проводився круглий стіл «Слухати. Дивитися. Гратися. Читати? або Ідеал Книжника. Ідеал Українця», присвяченого актуальним питанням популяризації читання серед дітей та підлітків. Гостями бібліотеки стали організатори Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва Наталя Марченко, кандитат історичних наук, співробітник Національної бібліотеки України для дітей та Інституту біографічних досліджень НБУВ дослідниця дитячої літератури, автор-координатор інтернет-ресурсу «КЛЮЧ» м. Київ і Тетяна Качак, кандитат філологічних наук, викладач Прикарпатського педагогічного університету імені Василя Стефаника (Івано-Франківськ), лауреат у номінації «Молодий учений року», член журі першої української недержавної премії для автора найкращої сучасної українськомовної книги для дітей «Великий Їжак», авторка багатьох підручників з дитячої літератури.
У рамках Круглого столу піднімалися питання популяризації дитячого читання, проблеми книговидання для дітей в Україні, використання живого модерного середовища в мережі Інтернет та активізації читачів через спілкування з дитячими письменниками.
Завершенням Круглого столу стала віртуальна подорож-гра за творчістю Лауреата Національної премії імені Т.Г. Шевченка Володимира Рутківського, яку провела для школярів Наталя Марченко, і презентація книжок видавництва «Кальварія», проведена його засновниками Ксенією та Петром Мацкевичами.
Захопила слухачів презентація творчості українських сучасних письменників Галини Пагутяк та Олександра Гавроша. Відбувалася тепла і змістовна бесіда, під час якої письменники не тільки розповідали про свою творчість, а й ділилися враженнями від перебування в Краматорську.
У Центрі позашкільної роботи відбувалося Урочисте нагородження переможців «Літніх читань»-2016. Після церемонії нагородження та святкового концерту шкільні бібліотекарі м. Краматорська отримали нові книги для впровадження проекту «Зимові читання-2017».
Протягом двох днів у рамках проекту «Кальміюс» проведено наступні заходи: книжкова толока; фешн-фото; логоідея; літературні ідеї з використанням 3-d принтера виставка-ярмарок народних ремесел, автограф-сесія, майстер-класи «Драматургія. Театр» та «Музика. Вокал»; літературні воркшопи; декоративно-ужитковий воркшоп (школа молодої господині - випікання пампухів і плескачів); розучування коломийок і пісень; майстерка з пов’язування української хустки; камінотеси; соломоплетіння; вибійка, мотанка; майстер-клас із творчого читання від Тетяни Пилипець; літературно-ігрова програма «Гарбузовий рік»; «живі» читання від Віталії Савченко «Добрі й чарівні казки», «Золотий час» та Богдана Стельмаха «Ду-у-же добре, брате бобре!»; мистецька виставка «АРТ-СТЕП», вистава «Храм її Диявола» за п’єсою «Мерілін Монро. Тріумф і агонія» Димитра Христова (постановка Олександра Мірошниченка) в рамках міжнародного проекту «Феномен новітньої слов’янської драми»; вистава Першого академічного українського театру для юнацтва до річниці Голодомору в Україні «Зерносховище»; поетична «КнигоНіч» (за участю літераторів Станіслава Федорчука та Олексія Чупи) тощо.
Другий етап проекту - видання альманаху та зйомка короткометражних англомовних відео з учасниками для презентації найкращих робіт за кордоном у форматі творчих зустрічей, виставок і форумів, а також створення тематичного сайту для українськомовних митців зі Сходу України.
Учасники заходу оцінили значимість літературно-мистецького проекту "Кальміус". Це був справжній культурний прорив для всіх, хто живе на Донеччині і є небайдужим до розвитку української культури!