top of page
Поиск
Фото автораБібліотека ІППО

8 вересня світ відзначає Міжнародний день грамотності


Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу на розповсюдження грамотності. Цей напрям роботи є однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році. Таким чином ЮНЕСКО хоче мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих розповсюдження грамотності.

Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані (Іран) у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.

Дослідження показують, що на сьогоднішній день у світі близько 860 мільйонів дорослих людей неграмотні. За даними організації, майже дві третини з них - дівчата і жінки. Більшість з них живуть в Південній і Східній Азії, а також в Африці. Приблизно у 122 млн. підлітків в світі повністю відсутні навички письма і читання.Також відомо, що 100 мільйонів дітей у всьому світі не навчаються в школі. Але найсумніше, що навіть ті представники цивілізованих країн, які відносяться до числа грамотних, не відповідають цьому званню. Це свято звертає увагу і на цю проблему. Крім того, світова громадськість намагається підняти престиж грамотності.

Грамотність є одним з прав людини, засобом розширення особистих свобод і можливостей, а також інструментом розвитку індивідуального людського потенціалу і суспільства в цілому. Можливості отримання подальшої освіти також визначаються рівнем грамотності.

Грамотність лежить в основі базової освіти для всіх, вона є обов'язковою умовою для викорінення злиднів, обмеження зростання населення, досягнення гендерної рівності та забезпечення сталого розвитку, миру та демократії. Програма «Освіта для всіх» (ОДВ) заснована на поширенні грамотності, і для цього є вагомі причини.

Експерти надають наступні рекомендації для вирішення проблеми: обладнання бібліотек у незвичайних для цього місцях, наприклад, в торгових центрах, залучення в освіту більшого числа педагогів-чоловіків, щоб вони були зразком для хлопчиків, які зазвичай читають менше, ніж дівчатка і т.д.

Експерти переконані в необхідності безкоштовної і якісної початкової освіти для всіх і зміни ставлення до дислексії, адже практично кожна дитина може навчитися читати і писати, якщо з нею займатися відповідним чином.

Грамотність сприяє духу світу, бо вона допомагає людям знайти особисту свободу, краще розуміти навколишній світ, запобігати і вирішувати конфлікти. Зв'язок між грамотністю і миром проявляється і у зворотному: у країнах з нестійкою демократією та схильних до військових конфліктів набагато складніше розвивати і підтримувати грамотність населення.

Міжнародний день грамотності — це символ досягнень усього людства. Адже грамотність — це один із критеріїв, який відрізняє прогресивне суспільство від примітивного. На сьогоднішній день, за даними ООН, у світі налічується близько 4 мільярдів грамотних людей. Хоча представникам різних поколінь ще є до чого прагнути.


1 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page