ФОРУМ
«ПІЗНАЄМО ДОНЕЧЧИНУ РАЗОМ»
26.08.2022 р.
26 серпня 2022 року – четвертий і останній день роботи VІІІ Конгресу освітян «Нова українська школа на Донеччині: п’ята сходинка, інновації та безпека в умовах воєнного стану» був присвячений 90-річчю утворення області. В онлайновому форматі відбувся Форум «Пізнаємо Донеччину разом». Захід, спрямований на вивчення й переосмислення історії та культури рідного краю засобами педагогічної діяльності, об’єднав близько 200 освітян.
Зі словами привітання до учасників звернулася Юлія БУРЦЕВА, в.о. ректора Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент, яка наголосила, що попри жахіття війни й новітню ординську навалу, Донеччина незнищенна, вона встояла і вистоїть, а кожен, хто був змушений тимчасово полишити її кордони, повіз із собою частку рідного краю в своєму серці.
Ігор ЦІКО, завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та медійної освіти, кандидат педагогічних наук, представив спікерів та анонсував напрями робити Форуму.
Перший напрям
Віртуальна бібліотечна експозиція «Представляємо Донецький край»
У віртуальній бібліотечній виставці «Освіта Донеччини: історія, сьогодення та майбутнє» було презентовано наукові та навчально-методичні праці професорсько-викладацького колективу Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та аматорські матеріали бібліотекарів і педагогів області, що розкривають багатство і красу Донецького краю. Вона призначена педагогам, студентам педагогічних спеціальностей, краєзнавцям, бібліотекарям закладів освіти і всім, хто цікавиться історією Донецького краю.
Огляд літератури «Донеччина у науковій ретроспективі в умовах військової агресії» запропонувала Ольга ЛАВРУТ, доцент кафедри суспільно-гуманітарної та медійної освіти Донецького ОБЛІППО, доктор історичних наук. Представлено нові книжкові видання про Донецький край, його історію та місце в модерному українському державному проєкті.
Другий напрям
Віртуальний квест «Стежками Донеччини»
До уваги учасників Форуму – два десятки краєзнавчих квестів, які склали електронний методичний посібник «Квесторія Донецького краю» за результатами обласного конкурсу квестів, що відбувся в 2021 році в мирний період, до руйнування наших міст і селищ. Це буквально відбиток історії напередодні! (Модератори Ольга СКІБІНА і Ганна ТКАЧЕНКО, бібліотека Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти).
Завідувач відділу дошкільної освіти, доцент кафедри педагогіки і психології Донецького ОБЛІППО, кандидат педагогічних наук Ольга СТЯГУНОВА порушила питання виховання дітей дошкільного віку на засадах краєзнавства, а також представила до уваги учасників Форуму краєзнавчі ігри для дітей молодшого віку.
Доповідачі Катерина ТРОСТИНСЬКА (Водянська ЗОШ І-ІІІ ступенів №11 Добропільської міської ради), Олена ФІЛІППЕНКО (завідувач бібліотечно-інформаційного центру Білозерської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 18 Білозерської ТГ), Анна ШАФІЄВА і Ольга СМІРНОВА (Селидівська загальноосвітня гімназія Селидівської міської ради) запропонували присутнім долучитися до трьох квестів: «Водянське: чи все ти знаєш про своє селище?», «Загадки природи рідного краю», «Врятувати батьківщину: природні пам’ятки Донеччини».
На жаль, внаслідок бойових дій на території Донецької області зруйновано та пошкоджено багато об’єктів культурної спадщини – музеїв, пам’яток архітектури, театрів, бібліотек, храмів, монастирів, меморіалів на честь історичних особистостей і подій, заповідників. Знищені міста Волноваха, Маріуполь, Лиман… Але не знищена наша пам’ять і любов до рідного краю!
Третій напрям
«Панорама краєзнавчих досліджень»
Під час роботи напряму презентовано краєзнавчі конкурси, пошукові експедиції. Спікери й доповідачі зазначили важливість краєзнавчих досліджень в системі шкільної освіти та патріотичного виховання, ознайомили учасників з особливостями педагогічного супроводу юних краєзнавців та презентували роботи переможців.
З матеріалами цього напряму можна ознайомитись за покликанням: https://drive.google.com/drive/folders/1cEoivBiwRHVimQ02186_nGy9vagVhEfJ?usp=sharing.
Вважаємо, цей ресурс стане у пригоді вчителям-наставникам і юним дослідникам.
Третій напрям
Майстер-клас методичних розробок педагогів різних категорій «Пізнаємо Донеччину»
Захід спрямований на розкриття потенціалу педагогічної громадськості, презентацію родзинок педагогічної творчості освітян Донеччини.
Так, для учасників було презентовано систему роботи закладу освіти: від підтримки учнівської творчості до впровадження факультативного курсу «Земля, де живем, Україною зовем», доповідач – Олена АВІЛОВА – директор Великоновосілківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2 Волноваського району, учитель української мови та літератури). Ірина ШИНКАРЕНКО, вчитель історії Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12 Покровської міської ради Донецької області, учитель-методист, член краєзнавчої спілки України, презентувала власні практичні напрацювання.
Завдяки Яні ГОФТАРЧУК – учителю біології КЗ «Очеретинський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів – дошкільний навчальний заклад (опорний навчальний заклад)» Очеретинської селищної військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області учасники заходу мали можливість прослідкувати шлях до STEM-освіти через дитячу творчість.
Віртуальну подорож Донеччиною з використанням онлайн-сервісів для поглибленого вивчення рідного краю провела учитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 9 Покровської міської ради Донецької області Оксана КОКОРІНА.
Також зацікавив учасників Форуму досвід Олени СЕРДЮК, учителя технологій Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 17 Краматорської міської ради Донецької області. Вона презентувала тему «Донеччина на уроках технологій: формуємо соціальну компетентність учнів».
На завершення майстер-класу Олесею СУХНО, учителем технологій КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 29 Маріупольської міської ради Донецької області», представлено Донеччину в проєкті «Нове життя старим речам».
З матеріалами напряму можна ознайомитись за покликанням: https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1cBS2nLnrgER_kN1aF_OrY6EEXzLupM9w.
ШАНОВНІ УЧАСНИКИ ФОРУМУ!
Запрошуємо Вас узяти участь у рефлексії Форуму.
Пропонуємо на цій віртуальній дошці залишити свою мрію про майбутнє.
Якою Ви бачите Донеччину наступні 90 років?