Секрети залучення дітей до читання
24 квітня 2025 року в межах освітнього Хабу Донеччина відбулася зустріч з сучасною українською письменницею Катериною Кисельовою, яка пише під псевдонімом Катерина Сіль.
Катя Сіль — сучасна українська авторка дитячих книжок. Видавничий світ в Україні почав говорити про письменницю кілька років тому, але популярність їй принесла книжка з медіаграмотності для дітей «Ніта. Ховайтеся, фейки світу», яка вийшла у 2021 році в рамках національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» за сприяння МКІП.
Мета цієї дитячої прози — підняти дітлахам настрій, дати психологічну розрядку, а також пробудити інтерес до читання, призабутий через гаджети й соціальні мережі.

Авторка книжок «Ніта. Ховайтесь фейки світу», «Казки навиворіт», «Хліб, що приносить свято» пропонує нові несподівані сюжетні ракурси та наголошує на розширенні читацького меню учнів... подалі від шкільної програми! Щоденна зустріч дитини з книжкою (хай це буде детектив,
ґорор, комікс тощо) стовідсотково підвищить статус читання та посилить читацьку активність.


Понад 40 бібліотекарів та учителів початкових класів Донеччини долучилися до заходу, щоб дізнатися про «Секрети залучення дітей до читання». Час зустрічі сплинув як одна мить. Це було відверте, неформальне і разом з тим веселе й іронічне спілкування про дуже важливі речі. Про читацьку і медіаграмотність, про значущість не тільки художньої літератури, а й нон-фікшн, про дитячі фантазії, про народні традиції і водночас про долання стереотипів, про все-все-все.


Авторські казки письменниці не про давні часи, і не про тридев’яте королівство — їхня дія відбувається у сучасному світі, а ще вони постають проти застарілих наративів. Приміром, хитра й розумна дипломатка Князівна тут сама розбереться зі Змієм, адже того Микиту Кожум’яку поки ще дочекаєшся… Коза-Дереза веде свій блог, Принц-Жабун сам очікує, доки його поцілує прекрасна принцеса, а Солом’яний Бичок тепер рекламує крамницю.



Письменниця поділилася справжнім секретом залучення дітей до читання. Він полягає у простій, але глибокій формулі: читайте дітям, читайте з дітьми, нехай діти читають вам.

«Неможливо запровадити уроки з критичного мислення, адже це наскрізна навичка, яка до того ж, є серед топ-10 навичок, що знадобляться дітям у майбутньому, — вважає Катерина Кисельова.

5 стратегій

Усі присутні отримали чимало позитивних емоцій від зустрічі, а також нестандартних ідей щодо промоції читання.